14

Çatı İzolasyonu

Evlerimizi ısıtmak kadar, sağladığımız ısıyı korumak için izolasyon yaptırmak da bir zorunluluktur. Çünkü yaşam mekanlarımızı sıcak tutmak için sıcaklığın dışarı sızmasını engellememiz gerekir. Dışarıdaki soğuk havanın içeri girmesini de engellemek için bazı işlemler yapmak veya yaptırmak gerekir.

Yapılan bu işlemler hem sizin uzun vadede ekonominize katkı sağlarken gelecek nesillere de enerji tasarrufu sağlar. Isınmak için gereğinden fazla enerji sarfetmemiş olursunuz. Binalar temel yalıtımı yapılarak inşaa edilirse zeminden gelen yer altı suları ve yağmur suları binanızı aşındırmaz. Böylece binalarınız yıllar boyu dayanıklı olarak yerinde kalır. Temelden aşınmaya başlayan binalar temel izolasyonu yapılmadığı sürece depreme ve herhangi bir sarsıntıya karşı dayanıklılığını yitirir.

Dış cephe mantolama ise binanızın çevresini hava şartlarına karşı korur. Yaptığımız mantolama uygulamaları yağmur, kar gibi hava şartlarına karşı binanın aşınmasını engellerken dışarıdaki soğuğun içeri girmesini de engelleyerek kolay ısınmanızı ve ısının korunmasını sağlar. Bu sebeple yeni yönetmeliklere göre binaların çatı izolasyon ve dış cephelerinin uygulamalarının yapılması zorunlu kılınmıştır.

Özellikle teras katların hem yüksek olmaları hem de üstünde koruyacak bir katın olmaması nedeniyle ısınması daha zor olmaktadır. Teras çatı izolasyon uygulamalarında kullandığımız malzemenin kaliteli ve uzun süre kullanım sağlaması firma amacımızdır. Çatı kaplama ve Çatı onarımı işlemleri de yaparak çatılarınız için ihtiyaç duyduğunuz tüm işleri firmamızda bulabilirsiniz.

Bir yapıda çatı yapılmasının en büyük amacı binanın yalıtımının sağlanması, dolayısıyla binanın ilk yapıldığı andaki kalitesini sürekli korumasıdır. Yağmur, rüzgar gibi doğa olayları çatılara zarar vermekte ve çatıların deforme olmasına neden olmakta çatılara zarar vermektedir.

İzolasyonu iyi yapılmış, kaliteli malzemeler kullanılmış çatılar asli görevi olan binayı korumaya uzun süre devam ederler. Ancak çatı izolasyonu iyi yapılmamış ya da kaliteli malzeme kullanılmamış çatılarda, doğa olaylarıyla gelen zararların önlenmesi mümkün değildir. Kaliteli malzemelerin iyi yerleştirilmesi ise ayrı bir konudur. Sırf bu nedenle kaliteli malzeme kullanılsa bile binanız zarar görebilir, çatınızın ömrü uzun olmayabilir. İşte bu noktada “istanbul çatı tamiri” olarak en kaliteli ürünler ile uygulamalarımızı gerçekleştiriyoruz. Çatı izolasyonunun öneminin farkında olunmalı ve bu konuda profesyonelce çalışılmalıdır.

Bu günlerde yavaş yavaş yazdan çıkıyoruz. Bu nedenle kış için de yaptığımız hazırlıkları biraz daha hızlandırıyoruz. Eski binalarda oturanların birçoğu çatılarında hep rutubetlenme sorunuyla karşılaşıyor. Gerçekten de rutubet büyük bir sorundur ve bir türlü bunun kesin çözümünü de bulamayız. Çatı izolasyonu aslında detaylı bir iştir. Ama genel olarak hepimiz bu işi ucuza ve çabuk kapatmak istediğimiz için yeterince verim alamıyor ve 2 yılda bir aynı uygulamaları yapmak zorunda kalıyoruz. Çatılarda kesinlikle yapmamamız gereken şey zift yada filinkot denilen ürünleri kullanmamaktır. Bu ürünlerin kullanım yerleri farklıdır, kesinlikle çatı değildir.

Çatı izolasyonu nasıl olmalı? sorusuna herşeyden önce ısı ve su yalıtımı çözümleri birbirleri ile uyumlu olmalıdır cevabını vererek başlayabiliriz. Çatılarda yapılan ısı yalıtımı uygulamaları, enerji tasarrufunun yanı sıra, terlemeyi önlerken, su yalıtımı uygulamaları da yağış sularının yapıya ve çatıya zarar vermesini engelleyerek bir bütün oluşturuyor.

Çatı izolasyonu nasıl olmalı? sorusunun cevabına devam edecek olursak; eğimli çatılarda su yalıtımı, çatı örtüsü altına su yalıtım örtüleri serilerek veya çatı örtüsü olarak güneşin ultra-viole ışınlarına dayanıklı çatı yalıtım malzemeleri kullanılarak yapılıyor.

Yalıtımı ve çatı izolasyonunu aşamayan su, dere ve yağmur suyu tahliye boruları aracılığıyla çatıdan uzaklaştırılarak çatı yalıtım uygulaması tamamlanır.

Teras çatılarda ise suyun yönlendirilmesi için, önce bir eğim betonu dökülüyor. Uzman firma tarafından yapılan tespitlere bağlı olarak çatıda su ve ısı yalıtımı uygulamaları yapılıyor.

Çatı onarımı yapılırken mutlaka havalandırma ve baca kenarlarına da gerekli yalıtım ve izolasyon işlemi uygulanmalıdır.

Posted in cati.